Laminátové podlahy: Elegantní, odolné a cenově dostupné řešení pro váš interiér
Výběr vhodné podlahové krytiny je jedním z nejdůležitějších kroků při zařizování interiéru. Mezi nejoblíbenější materiály patří laminát a vinyl. Oba typy krytin nabízejí širokou škálu designů a mají své výhody a nevýhody. V tomto článku se zaměříme na laminátové podlahy. Podíváme se na jejich složení, výhody a nevýhody, způsob montáže, vhodnost pro podlahové topení a další faktory, které vám pomohou rozhodnout, která podlaha je pro vás ta nejlepší.
Co jsou laminátové podlahy?
Laminátové podlahy jsou složeny z několika vrstev, díky čemuž se řadí mezi vícevrstvé, neboli kompozitní podlahy. Základem je nosná vrstva, která je zpravidla tvořena dřevěnou deskou (tzv. HDF nebo MDF deskou). Na ní se aplikuje protitahová vrstva, jakási mřížka, která zajišťuje flexibilitu, ovlivňuje roztažitelnost materiálu a stabilizuje tvar lamel. Jako třetí přichází na řadu dezénová vrstva, což je v podstatě papír s natištěným dekorem. Právě díky dezénové vrstvě získává finální podlaha svůj vzhled imitující dřevo, kámen, kov, beton nebo jiné materiály. Nakonec je deska potažená ochrannou vrstvou, kterou si můžeme představit jako průhlednou fólii. Jejím účelem je ochránit podlahu před poškrábáním, opotřebením a prodloužit tak její životnost.
Všechny popsané vrstvy se následně slisují za použití vysokých teplot – deska je tedy upravena procesem zvaným laminování. Odtud i samotný název materiálu.
Výhody laminátových podlah
Velkou výhodou laminátových podlah je jejich odolnost a dlouhá životnost. Díky závěrečné ochranné vrstvě a celkově tvrdšímu materiálu se laminát nepoškrábe, ani neopotřebuje. I díky tomu je tento materiál vhodný do prostor s vyšší zátěží, jako jsou například komerční prostory s vyšším provozem. Skvěle se hodí ale i do domácností s malými dětmi nebo zvířaty.
Na výběr je nepřeberné množství dekorů. Na trhu můžeme najít laminátové podlahy, které jsou na první pohled nerozeznatelné od dřeva, nebo kamene, což z nich činí velmi atraktivní volbu pro moderní interiéry. Oproti přírodním materiálům je laminát stálobarevný a nežloutne.
Laminátové podlahy se navíc snadno čistí a vyžadují minimální údržbu. Jejich cena je přitom výrazně nižší, než u jiných podlahových krytin.
Nevýhody laminátových podlah
Laminátové podlahy ale mají i své nevýhody. Oproti vinylu jsou tvrdší a hlučnější na došlap. Delší stání na této podlaze bez obuvi - například při vaření - může některým osobám způsobit bolest v ploskách nohou nebo bolest zad. Navíc jsou oproti vinylu o něco chladnější.
Klasické laminátové podlahy nejsou odolné vůči vodě. Jejich montáž se tak nedoporučuje do prostor s větší vlhkostí (jako je třeba koupelna). Tuto vlastnost je třeba zohlednit i při úklidu. Laminátové podlahy je ideální čistit na sucho. Po vytření je třeba se ujistit, že nikde nezůstala stat voda. Spáry mezi lamelami nelze zatmelit a kdykoli se tak do nich může dostat vlhkost. Nosná vrstva působením vody nabobtná. Zničenou desku bohužel není možné opravit a je třeba ji úplně vyměnit.
Výjimkou z tohoto pravidla jsou speciálně upravené voděodolné laminátové podlahy, které v současné době nabízí celá řada známých i méně známých výrobců. Jejich cena je ale samozřejmě zpravidla vyšší, než u klasického laminátu bez voděodolné úpravy.
Způsob montáže laminátových podlah
Narozdíl od vinylu, který se instaluje oběma metodami - tedy jako lepenou i plovoucí podlahu - pokládáme laminát zpravidla jen jako plovoucí podlahu.
Ať už se chystáte na pokládku sami, nebo využijete možnost montáže od vašeho dodavatele, není na škodu znát základní pravidla úspěšné instalace. Doporučuje se vždy nechat novou krytinu nejdříve alespoň 48 hodin aklimatizovat, a to v původním balení a na rovném povrchu. Pokud se chystáte podlahu instalovat do novostavby, ve které se dosud nebydlí, je třeba pohlídat, aby teplota neklesla pod 15-17 stupňů a aby lamely neležely na nedostatečně vyschlém betonovém povrchu, ze kterého by mohly nasát přebytečnou vodu. Podklad plovoucí podlahy by měl být pevný, suchý a případné nerovnosti by něměly přesahovat 2mm na 2 metry délky. V případě, že betonový podklad těmto požadavkům neodpovídá, aplikujeme nejdříve stěrku, za jejíž pomoci podklad vyrovnáme. Na ni by měla přijít parozábrana (parotěsná fólie), která zabrání vzlínání vlhkosti z podkladu do nosných desek. Pro snížení hlučnosti a větší měkkost na došlap můžeme ještě přidat pěnovou vrstvu.
Při pokládce podlahy je třeba myslet na dilatační spáru. Jako každý materiál i laminátové desky se při změnách teploty a vlhkosti roztahují a stahují. Proto je třeba vždy nechat mezi stěnou a první deskou několika milimetrový odstup, který umožní materiálu pracovat bez toho, aby vznikalo pnutí. Doporučená velikost této dilatační spáry je cca 1,5 mm za každý metr délky místnosti. Dilatační spára se po dokončení pokládky zakryje lištou.
Pro ideální výsledek je třeba lamely pokládat v řadách, a to z levého rohu místnosti. Strana s perem, tedy vystupující částí zámku, by měla mířit vždy od stěny. Jednotlivé lamely by se měly míjet alespoň o 30 cm. Pokud nám na jedné straně lamela přebývá, je třeba jí uříznout. Zbylou částí pak začínáme další řadu.
Laminátové krytiny a podlahové topení
Pokud plánujete teplovodní nebo elektrické podlahové topení, nemusíte se při výběru podlahové krytiny příliš omezovat. Laminát je díky tvrdosti a nízkému tepelnému odporu dobrou volbou. Tepelné ztráty u tohoto typu podlahy jsou minimální. Většina výrobců u svých produktů uvádí, jaká je tepelná vodivost (a tím pádem i tepelná ztráta). V pokynech pak najdete i maximální doporučenou teplotu, kterou by podlahové topení nemělo přesáhnout.
Když si to tedy shrneme …
Laminátové podlahy představují skvělou volbu pro ty, kteří hledají estetické, odolné a cenově dostupné řešení pro svůj interiér. Díky široké nabídce dekorů, snadné údržbě a dlouhé životnosti jsou ideální volbou pro různé prostory v domácnosti, od obývacího pokoje až po chodbu. I když nejsou tak odolné vůči vlhkosti jako vinyl, jejich odolnost vůči poškrábání a opotřebení je pro mnoho domácností dostatečná. Laminát se snadno instaluje a nabízí skvélé možnosti pro moderní a stylové interiéry. Pokud hledáte podlahu, která kombinuje vzhled přírodních materiálů, kvalitu a rozumnou cenu, laminátové podlahy by měly být určitě na vašem seznamu.
Zajímá vás, jak si laminátové podlahy stojí ve srovnání s vinylovými? Přesně to si přiblížíme v následujícím článku.